Ocena tveganja za odprte geotermalne sisteme, glede na kemično sestavo podzemne vode (pilotno območje Ljubljana, Slovenija)

Avtorji

  • Katja Koren
  • Mitja Janža

DOI:

https://doi.org/10.5474/geologija.2019.011

Povzetek

Plitva geotermalna energija je obnovljivi vir energije, ki ga lahko učinkovito uporabljamo s pomočjo odprtih geotermalnih sistemov. Pogoj za njihovo uspešno namestitev in delovanje je poznavanje hidrogeoloških pogojev. Članek opisuje oceno tveganja za delovanje odprtih geotermalnih sistemov, povezanih s kemično sestavo podzemne vode na območju Mestne občine Ljubljana. Rezultati raziskav kažejo, da na območju vodonosnika Ljubljanskega polja geokemične značilnosti podzemne vode ne predstavljajo posebnega tveganja za delovanje odprtih geotermalnih sistemov. Nasprotno na območju Ljubljanskega barja kemična sestava podzemne vode nakazuje možnost korozije in obarjanja mineralov, kar lahko povzroči zmanjšanje učinkovitosti odprtega geotermalnega sistema ali celo poškodbe, ki onemogočajo njegovo delovanje. Na tem območju je v izogib težavam pri delovanju tovrstnih sistemov nujno strokovno načrtovanje in izvedba vrtine ter ugotovitev geokemičnih značilnosti podzemne vode. Pri slednjem je pomembno upoštevati način vzorčenja, saj se kemijska sestava vode v vodonosniku in geotermalnem sistemu lahko bistveno razlikuje.

Prenosi

Kako citirati

Koren, K., & Janža, M. (2019). Ocena tveganja za odprte geotermalne sisteme, glede na kemično sestavo podzemne vode (pilotno območje Ljubljana, Slovenija). Geologija, 62(2), 237–249. https://doi.org/10.5474/geologija.2019.011

Številka

Rubrika

Članki

Najbolj brani prispevki istega avtorja(jev)

1 2 > >>