Ambruške plasti in njihov pomen za interpretacijo neokomskih paleogeografskih, evstatičnih in tektonskih razmer na območju Suhe krajine (Slovenija)

Avtorji

  • Stevo Dozet

DOI:

https://doi.org/10.5474/geologija.1996.005

Povzetek

Najnižji del spodnjekrednega sedimentnega zaporedja pri Ambrusu sestavljajo apnenci, dolomitizirani apnenci, dolomiti in heterogene karbonatne breče. Glede na statigrafsko lego, fosile in s fosili dobro dokazane spodaj ležeče zgomjemalmske plasti ter zgoraj ležeče barremijske sedimente, smo formacijo, ki smo jo poimenovali Ambruške plasti, uvrstili v Neokom. Fenestralni in laminirani apnenci in dolomiti s stromatoliti, izsušitvenimi porami ter številnimi erozijskimi in oksidacijskimi površinami so nastali v plimskem območju. Nastanek plitvovodnih karbonatnih sedimentov, breč in nadplimskih tvorb s številnimi pojavi zakrasovanja povezujemo z evstatičnimi in epirogenetskimi premikanji. Litološka sestava in razširjenost teh sedimentov na površini kažeta na sedimentacijo v plitvi laguni. Breče, ki so sestavljene iz različnih slabo sortiranih oglatih do slabo zaobljenih apnenčevih in dolomitnih drobcev, vezanih s kalcitnim in dolomitnim cementom, smo uvrstili med plimske breče in breče strmih obrežij (cliff). Drobci kamnin v brečah kažejo na plitvovodne in nadplimske pogoje sedimentacije.

Prenosi

Kako citirati

Dozet, S. (1996). Ambruške plasti in njihov pomen za interpretacijo neokomskih paleogeografskih, evstatičnih in tektonskih razmer na območju Suhe krajine (Slovenija). Geologija, 39(1), 119–131. https://doi.org/10.5474/geologija.1996.005

Številka

Rubrika

Članki

Najbolj brani prispevki istega avtorja(jev)

1 2 3 > >>